21. - 22. 6. 2022

První den jsem probrali ergonomii a typologii zařízení, komunikační trasy, zónování.

Druhý den jsme se věnovali modelaci prostoru a kompozici.

5. - 6. 7. 2022

První den jsme se věnovali osvětlení.

Druhý den pak materiálům pro výrobu nábytku na míru a základním úvahám o jeho konstrukci, zejména otevírání.

20. - 22. 7. 2022

První dva dny jsme věnovali kreativní tvorbě … práci s prostorem … jak vymýšlení řešení, tak způsobu zaznamenání řešení pro komunikaci s investorem. Naučili jsme se skicovat ve 2D i 3D … v jednobodové perspektivě a v izometrii.

Třetí den dopoledne jsme probrali, jak zjišťovat požadavky klienta na funkci a styl, jak vést rozhovor, jaké dotazy pokládat.

Třetí den odpoledne jsme se zamysleli nad hlavní typologií stylů interiérů (definice aktuálně módních stylů interiérů) a vyzkoušeli jsme si debatu s klientem nad obrázky jím preferovaného stylu.

9. – 10. 8. 2022

Tyto dva dny jsme primárně věnovali výuce Sketch Upu … prvnímu seznámení.

První den jsme ale též se Zuzanou doháněli zmeškaný program z minulého pátku (interview s klientem o jeho požadavcích) a Petra si zkusila navrhnout (ve 2D) dispozici Zderazi pro „single middle aged woman“.

Na úvod prvního dne jsme se i podívali na krásné Petřiny koláže, které definovaly čtyři interiérové styly, které si vybrala k definici a povedlo se jí to velmi skvěle.

 

První den jsme v rámci výuky SU probrali:

Pohyb v prostoru
Vysvětlení os a jednotek
Nastavení pracovního prostředí – ikon
Ovládání základních funkcí: tužka; tlak/tah; rozdělování objektu; maličko vybarvování; skupinování a  komponenty a jejich úprava; posun; otáčení; kopírování (to všechno na objektu vytvořeném v libovolných rozměrech)
Ukládání souboru 

Druhý den jsme v rámci výuky SU probrali:

Práce s rozměry a pomocnými čarami  včetně opakování dovedností z předešlého dne
Vynesení konkrétní místnosti včetně změření výkresu v měřítku
Vytlačení oken a dveří (uzavření do skupiny, aby se hlavní tvar místnosti nedeformoval)
Práce s komponentami (okna, dveře – otáčení; úprava velikosti; umístění stolu na přesné místo; židle a závěsy + uložení stažených komponent do vlastního počítače + rotační objekt – úchytka… pro zpestření)
Práce s texturou … jen ochutnávka (vyhledání textury pro podlahu na internetu a její „nalití“ na podlahu)

24. – 25. 8. 2022

První den jsme probrali tvorbu technického (úvodního) půdorysu ve Sketch Upu … že jej vytváříme samostatně a „netaháme“ jej z 3D modelu. Následně jsme si ukázali, jak tento půdorys „poslat na tiskárnu“ tak, aby se vytiskl v měřítku, ve kterém chceme.

Následně jsme přešli na téma modelace kuchyně. Nejdříve jsme vytvořili základní skříňky, následně jsme je osadili pracovní deskou a poté jsme umístili dřez, pečící troubu a varnou desku. V posledním kroku jsme vše opatřili texturami.

Druhý den absolvuje jen Petra, Zuzana si tento den nahradí 7. října.

5. – 6. 9. 2022

V tomto dvoudni se budeme věnovat technickým otázkám … jako je přívod a odtok vody, umístění plynového sporáku, nároky na rozvody elektřiny, odsávání …

Též se podíváme na rozměry a umístění (návaznosti) skříněk a spotřebičů v kuchyni.

Probereme i typy zařizovacích předmětů do koupelny … sanita a armatury.

24. 9. 2022

Tento den budeme pokračovat ve výuce Sketch Upu

4. 10. 2022

Procvičovali jsme modelování ve Sketch Upu a zvládáme najisto zpracovat půdorys do modelu. Ovládli jsme i práci se základními pluginy – Zrcadlení, Pozicování textur…  A touhle dobou již „máme za pasem“ všechny základní principy – seskupování, rozřazování do značek, tvorba scén, čištění výkresu, řezy.

18. 10. 2022

Tento den budeme pokračovat ve výuce Sketch Upu

1. 11. 2022

Tento den je věnován renderování v programu Podium. Renderování je nadstavba nad základním modelem ve Sketch Upu … pracuje se světlem a stínem, zrealističťuje výstup tím, že je rozeznatelný mat a lesk a díky stínům je prostor plastický. Program Podium je „plug in“ do Sketch Upu a jeho ikonky se automaticky zobrazí v liště Sketch Upu.

12. - 13. 11. 2022

První den dopoledne probereme materiály pro podlahy a stěny v interiéru – typy, jejich vlastnosti a cenové relace. Odpoledne se podíváme na kladečský plán pro keramické podlahy a stěny a na počítání spotřeby tapety.

Druhý den dopoledne a kousek odpoledne se budeme věnovat ukázkám výstupů designéra v různých fázích projektu (jak presentovat své idee, co kdy připravit) … co se předkládá klientům a proč. Samozřejmě, že se dotkneme i počítačových vizualizací a rozebereme si, jak vznikají. V druhé části odpoledne si pak zkusíte ruční kresbu a kolorování fixami Copic… vkreslování do 2D i 3D výjezdů z SU.

26. - 27. 11. 2022

První den je věnován tématům: optické triky, kombinování vzorů / tvarů, včetně dřevodekorů + práci s barvou. Vysvětlíme si logiku barevného systému NCS.

Druhý den otevřeme otázku podnikání v oblasti interiérového designu – probereme podnikatelské otázky jako jsou ceny, typy klientů, typy projektů, typická časová náročnost, typický výdělek, jak na provize, jak vybírat truhláře či jiného dodavatele … V závěru dne si zadáme závěrečný projekt.