KOMPLEXNÍ ON-LINE KURZ NAVRHOVÁNÍ INTERIÉRŮ

Unikátní distanční kurz interiérového designu, který zahrnuje jak přehled o trendech, nabídce trhu, tak odborné zásady stylových aspektů a v neposlední řadě i technickou a konstrukční problematiku.

Kombinace webově přístupných videí, emailem zasílaných podkladů a osobní zpětné vazby. Zpětná vazba na Vaši práci je nejdůležitější komponentou studia.

Kurz obsahuje 2 průběžné projekty a 9 cvičení, jejich vypracováním sbírá student kredity. Celkově lze získat 139 kreditů. Zisk 85 kreditů je předpokladem k ucházení se o náš Diplom.

Studium pak má své vyvrcholení v osobním setkáním nad Vaším závěrečným projektem, který je hlavní podmínkou pro získání našeho Diplomu.

ŽIVOT – jaké jsou ingredience šťastného života v interiéru?

Náš kurz klade velký důraz na ergonomii a dispoziční řešení příjemné pro život. Čísla vnímáme jako základ kvalitního designu. Správné výšky, správné průchody, prostor pro vytočení i natažení nohou při relaxu.

Kromě rozměrů si pak hodně „ujíždíme“ na správné volbě materiálů … aby plnily jak funkci estetickou, tak praktickou. Pokud by vše bylo například pouze z lamina, tak je to sice krásně omyvatelné a funkční, ale celek by postrádal duši.

Při sestavování barevně materiálového schématu klademe důraz na různorodost, živost, zajímavost. V neposlední řadě se i hodně věnujeme cenovým žebříčkům, neb s nekonečným rozpočtem asi pracujeme málokdo a většinou se snažíme svůj rozpočet utratit chytře … abychom z investice vyzískali co nejvíce „muziky“. Mnohdy stačí začlenit pár nečekaných kousků a celý interiér se nadechne.

TRENDY - na co mají vliv, i kdybychom se jim chtěli tisíckrát vyhnout?

Hodně lidí v dnešní době cítí, že nás trendy začínají poměrně dosti válcovat. A v interiérech snad ještě více, než v oblékání, kde se prostor pro individualitu kupodivu v posledních letech objevuje.

Interiéry se však podobají jako vejce vejci. Málokdo má odvahu jít proti proudu šedé, stěrek ala beton, černých kovových linií… U nás věříme, že úkolem interiérového designéra je trendy znát a ve svých návrzích respektovat ducha doby, ale zároveň trendy neaplikovat otrocky a u každého interiéru se snažit o individualitu dle osobnosti obyvatel či ducha značky hotelu či kavárny.

Snažíme se dodávat odvahu projevit své touhy, udělat si radost, dovolit si dát interiéru otisk své osobnosti. Další aspekt kvalitního interiéru je pak podle nás nadčasovost a v kurzu se intenzivně věnujeme přemýšlení o tom, jak jí dosáhnout.

ATMOSFÉRA – je úkolem designéra nebo o ní vůbec nejde?

No a atmosféra je pro nás prostě nejvíc. Atmosféra a pocity …. estetika i pohodlí … jakási plavná ladnost a přirozenost plynutí interiéru … to jsou pro nás hlavní cíle interiérové tvorby.

Při práci s atmosférou nedáme dopustit na koláže, které krásně vystihnout kontrasty a harmonie textur, barev, materiálů. Dnešní doba volá po hřejivosti, něžnosti, uvolnění mysli … a interiéry dokáží tento úkol naplňovat … náš domov je útočiště, místo pro radostné uvolnění, vřelost. I veřejné prostory se polidšťují a předhání v lákavosti … proto je dnes práce interiérového designéra ještě žádanější, než v minulosti.

Povedené interiéry zkvalitňují soukromý život, život na pracovišti i pobyt třeba na nádraží či v kadeřnictví. Zajímavé a pohodlné interiéry jsou dnes často klíčem k úspěchu v mnoha oborech, kavárnami počínaje a koncertními síněmi konče.

Účastnický poplatek za celý kurz činí

Když kliknete na zelený blok s daty, otevře se Vám popis programu v daném období.

18. – 31. května 2023

První dvoutýdenní blok studia je věnován současným trendům a stylům interiérů. Všichni známe pojmy jako je „industriální styl“, „provence styl“, „minimalismus“. Jenže, jak jde doba kupředu ,tak se stylové tendence vyvíjejí a mísí a je dobré si v tom udělat trochu pořádek. Zaměříme se tedy na definice slov jako je klasika, ležérno, formálno … a jak se jejich vyznění projevuje v interiérech.  Barvy, tvary a materiály v sobě nesou určité stylové předurčenosti – mají v sobě určitou náladu a s tou jako profesionálové v interiérovém designu pracujeme.

Pro tyto dva týdny je na programu 8 videí, v celkovém časovém rozsahu přibližně 4, 5 hodiny

 • Hojně rozšířené módní prvky v dnešních interiérech … 48 minut
 • Trendy – více čerstvé novinky … 29 minut
 • Dnešní móda v řešení stěn … 54 minut
 • Jaká svítidla se dnes nosí … 33 minut
 • Modernost vs. klasika … 32 minut
 • Elegance vs. ležérnost … 16 minut
 • Přírodní vs. venkovský … 28 minut
 • Slova používaná k podchycení stylu … 29 minut

Cvičení jsou dvě:

 • První se věnuje vizuálnímu uchopení stylu interiéru … vyberete si určitý styl a popíšete jej formou koláže s popisky barev, tvarů a materiálů. Návod obdržíte, stejně jako příklady zpracovaného úkolu.
 • Druhé má formu kvízu … budete posuzovat různé interiérové prvky z pohledu stylu a do jakých kombinací se hodí či nehodí a proč
1. – 14. června 2023

Druhý dvoutýdenní blok studia je zaměřen na ergonomii interiéru z hlediska rozměrů (průchodů, dosahů a zařizovacích předmětů) a též na principy modelace prostoru.

Pro tyto dva týdny jsou na programu 3 videa, v celkovém časovém rozsahu přibližně 2 hodiny

 • Ergonomie v číslech (výšky, šířky, hloubky) … 50 minut
 • Způsoby zobrazení interiérů a práce s měřítkem … 36 minut
 • Modelování prostoru  … 34 minut

Kromě videí bude k dispozici dokument, který ergonomická čísla přehledně shrnuje.

Cvičení jsou pro toto období opět dvě:

 • Vyfotit figuranta (kamarád, kamarádka, sestra, bratr, kdokoliv) v pěti různých ergonomicky laděných pozicích a okótovat obrázek. Příklady pojetí budou k dispozici. Jde o to, si uvědomit rozměry v reálných situacích. Též je cílem zahájit trénink v aranži dokumentu … tvorba úpravného a vizuálně zajímavého výstupu v digitální formě.
 • Vybrat 5 fotografií zajímavého prostorového řešení dle zadání situací . např. situace č. 1 – „efektivní tvar a pozice jídelního stolu v malé místnosti“
15. – 28. června 2023

Třetí  dvoutýdenní blok studia se věnuje prvnímu projektu. Cílem projektu je vyzkoušet si kresbu v měřítku ve 2D + aplikovat ergonomické poznatky v praxi. Zadáme si konkrétní prostor, ukážeme si možná řešení prostoru, jejich výhody a úskalí.

2. – 15. srpna 2023

Tento dvoutýdenní blok studia se věnuje estetickým principům interiérového designu. Zaměříme se na práci s barvou a kompozicí.

Pro tyto dva týdny jsou na programu 4 videa, v celkovém časovém rozsahu přibližně 2 hodiny

 • Úvod do barevné nauky … 32 minut
 • NCS systém … 22 minut
 • Úvod do kompozice … 28 minut
 • Kombinování vzorů  včetně dřevodekorů … 42 minut

Cvičení jsou pro toto období celkem tři:

 • První cvičení si klade za cíl protrénovat vnímání barev z pohledu sytosti … má formu kvízu.
 • Druhé cvičení je pak zaměřeno na kombinaci vzorů a opět se jedná o formu kvízu … budete hodnotit, které vzory k sobě „sedí“ a které naopak neradno kombinovat.
 • Třetí cvičení se věnuje analýze kompozice tří fotografií … zda-li se jedná o symetrii či asymetrii, jak se pracuje s těžištěm a členěním plochy.
16. – 29. srpna 2023

Tento dvoutýdenní blok studia je zaměřen na navrhování nábytku na míru.

Pro tyto dva týdny je na programu 7 videí, v celkovém časovém rozsahu přibližně 5 hodin

 • Materialita pro přemýšlení o nábytku na míru  … 39 minut
 • Deskové materiály firmy Egger  … necelé 2 hodiny
 • Materiály pro pracovní desky do kuchyně … 29 minut
 • Úchytky a otevírání skříněk a zásuvek  … 36 minut
 • Cenové srovnání  materiálů pro výrobu nábytku … 31 minut
 • Cenové srovnání kuchyní podle materiálů a zpracování … 28 minut
 • Výběr materiálů pro projekt … 28 minut

Cvičení je pro toto období jen jedno a má formu zaškrtávacího testu. Otázky budou mít předpřipravené odpovědi a Vy budete pouze zaškrtávat položky, které budou podle Vás správné. Tím si nastudovanou látku usadíte a zopakujete.

30. srpna – 21. září 2023

V tomto období se budeme opět věnovat projektové, tvůrčí práci. Cílem projektové práce je vyzkoušet si kombinování materiálů, barev a tvarů. Vaším úkolem bude sestavit sady interiérového vybavení dle zadání tří různých situací. Pro každou z nich Vás požádáme o zpracování koláže zvolených zařizovacích prvků (moodboard).

22. září – 12. října 2023

Tento třítýdenní blok studia je poměrně náročný na sledování videí a nebude tedy obsahovat žádná cvičení.

Pro tyto dva týdny je na programu 12 videí, v celkovém časovém rozsahu téměř 5 a půl hodiny.

 • Textil … 37 minut
 • Úvod do „oblékání“ oken … 25 minut
 • Možnosti řešení „oblékání“ oken  … 17 minut
 • Jak specifikovat řešení záclon a závěsů … 37 minut
 • Cenové příklady při řešení „oblékání“ oken … 23 minut
 • Orientace v nabídce svítidel na trhu z pohledu míry šarmu … 37 minut
 • Teplota chromatičnosti světla, nebo-li barva a teplota světla  … 11 minut
 • Index IP … 8 minut
 • Postup při návrhu osvětlovacího schématu a jeho dokumentace … 34 minut
 • Přehled hlavních typů řešení podlahy … 36 minut
 • Přehled hlavních typů řešení stěn … 44 minut
 • Kladečský plán / spárořez … 12 minut
13. – 30. října 2023

Tento dvoutýdenní blok studia je zaměřen na technickou problematiku: rozvody elektřiny, přítok a odtok vody, digestoře, armatury a sanitu v koupelně.

Pro tyto dva týdny je na programu celkem 5 videí, v celkovém časovém rozsahu přibližně 3 hodiny

 • Voda v domě … 44 minut
 • Elektřina v domě … 48 minut
 • Typy vodovodních baterií … 20 minut
 • Trendy ve vybavení koupelen (umyvadla, sprchové vaničky a zástěny, vany, toalety, bidety) … 42 minut
 • Základní vlastnosti digestoří a typy výrobků na trhu … 28 minut

Cvičení je pro toto období jen jedno a má formu zaškrtávacího testu. Otázky budou mít předpřipravené odpovědi a Vy budete pouze zaškrtávat položky, které budou podle Vás správné. Tím si nastudovanou látku usadíte a zopakujete.

31. října 2023 – 24. ledna 2024

Posledních 12 týdnů kurzu (s prostorem pro vánoční volno po celý prosinec)  je určeno pro zpracování závěrečného projektu. Podmínkou získání Diplomu naší školy je zpracování návrhu vybraných prostor bytu či rodinného domu tak, aby byly splněny tyto požadavky:

 • zařizovaný byt či dům obsahuje koupelnu, předsíň, kuchyni, jídelnu, obývací pokoj a ložnici či dětský pokoj.
 • pro každou tuto plochu bude zpracován půdorys v měřítku 1:50 (2D výstup)
 • alespoň 3 stěny celého objektu budou zpracovány v měřítku 1:50 (2 D výstup)
 • pro každou místnost bude specifikována nálada pomocí koláže vybraných zařizovacích předmětů (alespoň 8 klíčových kusů, kde jedním je rozhodně podlahová krytina)
 • pro každou místnost bude specifikováno osvětlení a řešení stínění oken … přiklad, jak návrh zpracovat, bude k dispozici
 • kuchyňská linka bude vyobrazena ve 2D pohledech i detailním půdorysu … přiklad, jak návrh zpracovat, bude k dispozici
25. ledna 2024

Tento den je věnován osobnímu setkání nad Vašimi závěrečnými projekty. Na základě úspěšného zpracování závěrečného projektu pak získáte Diplom naší školy.

 

Pravidla pro úspěšné absolutorium kurzu

Za zpracování průběžných cvičení kurzu je možné získat maximálně 67 kreditů:

cvičení č. 1 … 10 kreditů
cvičení č. 2 …   6 kreditů
cvičení č. 3 … 14 kreditů
cvičení č. 4 …   7 kreditů
cvičení č. 5 …   6 kreditů
cvičení č. 6 …   6 kreditů
cvičení č. 7 …   8 kreditů
cvičení č. 8 …   5 kreditů
cvičení č. 9 …   5 kreditů

 

Kromě cvičení se v rámci kurzu zpracovávají dva průběžné projekty a za ty je možné získat maximálně 72 kreditů:

první průběžný projekt … 32 kreditů
druhý průběžný projekt … 40 kreditů 

Celkový počet kreditů, který je tedy možné získat, je 139. Minimální počet kreditů potřebných pro úspěšné absolvování kurzu (kromě odevzdání závěrečného projektu) je 85 (přibližně 60% plného počtu). To znamená, že například zpracování obou průběžných projektů, dvojice cvičení 6 a 7 a vyhotovení závěrečného projektu k absolutoriu postačuje. Kredity nepřidělujeme částečně … tedy, že bychom například u cvičení č. 1 udělili pouze 8 kreditů z deseti. Při kvalitním zpracování cvičení obdrží student vždy plný počet kreditů k danému cvičení. Kvalitní zpracování není nutně „bezchybné“ či „zcela vyčerpávající“ zpracování … za kvalitní práci považujeme zodpovědné a rozumné zpracování. I kdybychom  ve zpracování cvičení zaznamenali chyby,  tak pokud bude cvičení zpracováno s rozumným úsilím a nasazením, tak odpovídající kredity přidělíme. Cvičení neslouží ke známkování, ale jsou nástrojem k protrénování / osvojení naučené látky, tzn. získané kredity jsou výrazem našeho uznání času stráveného věnování se danému tématu.

Kvalitní zpracování závěrečného projektu je pak nutnou podmínkou získání Diplomu. V případě zájmu, je možné poslat průběžné výstupy projektové práce k debatě, aby se student ujistil, že postupuje správným směrem a že tedy projekt s jistotou úspěšně obhájí. Máme zkušenost, že závěrečný projekt dokáže v dostatečné kvalitě zpracovat každý, kdo se projektu věnuje zodpovědně a se zájmem. Počet osob, které závěrečný projekt v dostatečné kvalitě v našich kurzech nedokázaly odevzdat, je přibližně 8% ze všech našich účastníků kurzů a jsou to zejména studenti, kteří v průběhu studia ztratili o problematiku interiérového designu zájem.