HARMONOGRAM ROČNÍHO PROFESIONÁLNÍHO STUDIA … se začátkem v lednu 2021

STŘEDA

20.

října 2021

Exkurzní den na téma: KUCHYNĚ

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se s aktuálními trendy v barvách a materiálech a též i s konstrukčními detaily kuchyní. Nezapomeneme ani na spotřebiče.

Dvířka a čela zásuvek

Fóliovaná lesklá dvířka s vyfrézovanými tradičními tvary se dnes již nenosí – to ví už každé malé dítě.

A co je tedy hitem dnešní doby?

Ano – je to mat, na kterém nejsou vidět otisky.

Vhodné materiály pro pracovní desky

Pokud hledáme pracovní desku, která nestojí mnoho, dobře vypadá a i hodně vydrží … pak volíme laminát v tloušťce 38 mm.

Pokud chceme kuchyni exkluzivní, volíme keramiku či různé kompozity.

Jak na kuchyňské kování a úchytky

Duch doby velí … ŽÁDNÉ ÚCHYTKY … NEOHÝBEJTE SE DO SKŘÍNĚK … HORNÍ SKŘÍŇKY SKLÁPĚJME.

Jak toho docílit? Jaké kování si pořídit?

A jsou v kování velké cenové a kvalitativní rozdíly?

Možnosti tvarů ostrůvků a barů

Aktuálně jsou nejoblíbenější ostrůvky minimálně 2 metry, s vařeními dřezem.

Ne každý si je může dovolit … prostorově jsou velmi náročné.

Ale dobře se u nich sedí na polobarové židličce.

Ideální výšky a dosahy v kuchyni

V rámci exkurze si „osaháme“ dostupnost úložných prostor v různých výškách, stejně jako ideální výšky pro umístění pečící trouby.

Vyzkoušíme si i pohodlí, které umožňují zásuvky na moderních pojezdech.

STŘEDA

3.

listopadu 2021

Exkurzní den na téma: KOUPELNY

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se s produkty pro koupelny … obklady, dlažba, sanita, armatury … typy provedení a cenovými relacemi.

Dlažba, stěrky, dřevo?

Na podlahu v koupelně lze dát v dnešní době téměř cokoliv. V rámci této exkurze se budeme věnovat zejména keramice, neb má pro vlhké a na hygienu citlivé místo stále nejvíce plusů.

Všichni víe, že velkoformátová dlažba je dnes velkým hitem. Podíváme se na vztah mezi rozměry a cenou a prohlédneme si i další netypické možnosti řešení.

Též si budeme všímat různých stylů pokládky a vyznění dekoru v ploše.

Keramické obklady

Obklady v koupelně jsou buď vznosně jemné či pastelově hravé. Množství barev a tvarů je skutečně nepřeberné.

Budeme si všímat toho, jak se dnes uvažuje o kombinacích dekorů , listele už dávno odzvonilo a skleněná mozaika již též není „tím pravým ořechovým“ – pokud chceme žít „v duchu doby“.

Vrací se barvy … vedle striktně neutrálních koupelen se začíná vyskytovat čím dál tím více barevných oáz hygieny.

Cenové relace

Při navrhování koupelny je dobré znát typické spotřeby materiálu na typické rozměry … o kolik nám koupelnu prodraží, když si vybereme keramiku za 1 700 Kč na metr místo 700 Kč?

Trendy prvky jsou samozřejmě dražší, než ty více standardní. Kdy stojí za to si připlatit a kdy je lepší pracovat se standardem slušné kvality a „povyskočit si“ jinde?

Naším cílem je vyškolit takové designéry, kteří když modelují řešení … zároveň tuší, zda jsou v „luxusní úrovni“, která žádá nadstandardně velkou peněženku či ne.

Umyvadla, vany …

Samostatně stojící vana je určitě snem mnoha z nás. Stává se symbolem statusu a zhmotněním snu o lepším životě. Z čeho všeho se tyto vany vyrábějí a na co si při výběru dát pozor?

Umyvadlo může být samostatné či určené na desku … nebo se prodává jako integrovaná součást koupelnové skříňky. Probereme rozměry a pozice baterií.

A nesmíme zapomenout na toalety … nás až tak moc nezajímají ty, které umývají, ovívají a zpívají … spíš budeme řešit umístění odtoku a instalaci a úplně nejvíce ROZMĚRY.

Baterie, zástěny …

Baterie jsou další kategorií zboží, která nás v souvislosti s koupelnou zajímá. Podomítková nebo ne? Stojící na desce či přímo na sanitě. A jaký typ baterie k volně stojící vaně? A jak daleko ji umístit?

Sprchové zástěny a vaničky jsou poměrně významnou součástí rozpočtů koupelen a též  silně utvářejí styl místnosti. Všichni vědí, že ve sprchovém koutu nakonec ani vanička být nemusí … ale na co si pak dejme pozor? Na konstrukci odtoku … abychom měli správný spád a správnou izolaci.

STŘEDA

24.

listopadu 2021

Exkurzní den na téma: OSVĚTLENÍ

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se jak s typy svítidel, tak s typy světlených zdrojů. Budeme též detailně studovat přívod elektřiny a dělení svítidel podle IP.

LUX

Jakou míru osvětlení potřebujeme pro jaký prostor? Podle čeho se to určuje? LUX je „náš přítel“ … je to veličina, která nám pomůže se ujistit, že na každou činnost budeme mít to správné světlo.

Luxy se počítají na základě více kritérií a je vhodné na to používat program. My se na exkurzi zaměříme na to, jak si při výběru svítidla dopředu rozmyslet, zda bude mít patřičný výkon pro náš účel.

LUMEN

Světlené zdroje mají různou výkonnost … ta se označuje pojmem LUMEN (lm). Když vybíráme „žárovku“, měli bychom si tohoto údaje velmi všímat.  

Například bodové osvětlení má intenzitu velmi různorodou a proto je třeba si dopředu rozmyslet, jakou míru osvětlení chceme a pole toho učit jak počet zdrojů, tak jejich potřebný výkon.

Světelné zdroje s užším úhlem svítí intenzivněji, ale na menší plochu.  Pokud jsou světlené zdroje blízko sebe, jejich výkon se sčítá.

KELVIN

Touto hodnotou se měří teplota chromatičnosti světla … zda je světlo spíše žluté, nebo bílé, nebo do modra. Teplé, útulně žluté světlo je u hodnoty 2 700 K. Bílé světlo vhodné pro aktivitu je u hodnoty kolem 4 000 K.

Pokud bychom „šli“ na hodnoty nad 4 000 K, hrozí nám riziko, že světlo bude působit „jako na pitevně“ a žádné barvě v interiéru to nebude slušet … lidské pleti tedy rozhodně ne.

Povíme si i o zapojování svítidel do okruhů, které zajistí, že pokud potřebujeme v místnosti někdy chladnější světlo a někdy teplejší … nemusíme trpět pohledem na světla různých teplot vedle sebe.

WATT

Pomocí údaje o Wattech se často rozhodujeme o výkonu. Je to proto, že dříve jsme byli zvyklí používat příkon (kolik to žere) jako znak výkonu (kolik to svítí). Mnoho lidí si stále vybavuje, jak moc světla poskytovala žárovka „stovka“ … se spotřebou 100 W.

Technologie LED je mnohem efektivnější, než byla Edisonova žárovka …. zdroje LED jsou též mnohem dražší, než stávala Edisonova žárovka. LEDky dnes vypadají jako žárovky. A ne každá žárovka, která dobře vypadá, též i dostatečně svítí.

VOLT

Téma napětí souvisí s použitím transformátoru a s použitím svítidel v místech, kde je nebezpečí kontaktu elektřiny s vodou.

Například ve stropě nad vanou by měly být svítidla s nižší voltáží. Ačkoliv dnes už tolik nehrozí smrt díky fénu spadlému do vany, je třeba elektřině v koupelně věnovat dostatečnou pozornost.

Pokud použijeme svítidlo s transformátorem do sádrokartonového podhledu, je třeba promyslet, umístění transformátoru.

ČTVRTEK

25.

listopadu 2021

Den zaměřený na projektové výstupy a zadání závěrečného projektu

Cílem tohoto dne je ujasnit si, jakou formou designér dokumentuje své úvahy a tím Vás dobře připravit pro zpracování Vašeho závěrečného projektu.

DOKUMENTACE NÁVRHU

V tento den si ukážeme, jaké „papíry“ je třeba připravit pro závěrečnou presentaci své práce.

Slovo „papíry“ neuvádíme náhodou. Ačkoliv budeme předpokládat, že své řešení zadaného interiéru budete chtít presentovat v power pointu či v jiném podobném programu, určité penzum „papírové dokumentace“ musíme vyžadovat.

V rámci dopoledne si ukážeme, co pro presentaci ukázat a jak.

ZADÁNÍ PROJEKTU

Ke konci dne si rozdáme zadání pro Váš závěrečný projekt.

Cílem projektu je ukázat, že umíte ergonomii, měřítko, přemýšlet konstrukčně, znáte materiály, máte přehled o cenách na trhu.

Stylovou otázku budeme hodnotit separátně formou OSKARŮ.

SOBOTA

29.

ledna 2022

 

Stavebně technický přednáškový den

Ačkoliv interiérový designér není stavař, měl by RÁMCOVĚ znát interiérové návaznosti na stavební  problematiku a zejména vědět, kdy konzultovat s odborníky.

Témata , kterými se budeme tento den zabývat, jsou: Odsavače, voda, elektřina, plyn, spotřebiče v kuchyni, větrání, voda, sanita, armatury v koupelně, sádrokarton, schodiště, dveře, okna, topení, el. zásuvky.

Větrání, odsávání, vytápění, elektřina

V kuchyni nás zajímá digestoř … kam všude ji můžeme umístit, když si nechceme kupovat digestoř jen na filtry. Probereme i digestoře v podhledu a i „odstěhování“ motoru mimo kuchyni.

Vytápění nás zajímá kvůli řešení podlahy a lehce zmíníme typy radiátorů , jejich cenové úrovně a výkony. Též se pobavíme o chování tepla … jak se hýbe a zda se schovává za zataženými závěsy.

Úskalí přívodu čisté vody a odpadů

Projdeme si, na co všechno dávat pozor, když plánujeme kuchyni či koupelnu.

Jaká existují pravidla pro umístění toalety a jaká pro umístění dřezu s myčkou.

Též si povíme, proč jsou v některých bytech sprchové kouty na stupínku a proč nelze vždy dát vanu do středu místnosti.

Větrání, odsávání, vytápění

U oken a dveří nás zajímají hlavní typy provedení a cenové úrovně.

U posuvných dveří do vložky či na stěnu se zastavíme … opět kvůli ceně, ale též i z důvodů dopadů na estetiku a dispozici.

Typ a provedení schodiště má určitě vliv na celkový dojem z interiéru. A bohužel platí, že efektní a úchvatná schodiště jsou většinou nesmírně drahá. Podíváme se na typy, materiály i ceny.

Sádrokartonové konstrukce

Sádrokarton se používá na stavbu interiérových stěn … to probírat nebudeme … snad jen, jak zavěsit televizor na sádrokartonovou příčku.

Co budeme probírat je to, jak vypadá konstrukce pod sádrokartonovými deskami a jak tyto desky použít pro podhledy na digestoř či bodovky a též v kuchyni (třeba na americkou lednici) a též i na stěnu s televizí či stěnu s výstavkou artefaktů z dalekých cest.

Co bychom měli vědět o elektřině

Určitě z Vás nechceme „vyrábět“ elektrikáře.

Stručně si jen probereme kam dávat zásuvky a vypínače … zejména v kuchyni.

A zopakujeme si, co je to trafo a co zdroj na 12 V.

A že nástěnná svítidla potřebují vývod kabelu v přesném místě.

ÚTERÝ

1.

února 2022

STŘEDA

2.

února 2022

ČTVRTEK

3.

února 2022

Závěrečné výjezdní soustředění se slavnostními presentacemi

Na závěr studia odjedeme z Prahy na tři dny a díky přenocování využijeme oba dva večery k práci a interiérovým diskusím.

Harmonogram

PRVNÍ DEN

Příjezd před obědem tak, aby se každý stihl v klidu ubytovat,  oběd se podává ve 12 hodin … oběd se hradí samostatně. Kdo chce, může přijet až  ve 13:00 hodin už naobědvaný. Stravování (kromě snídaně) není v ceně studia.

DRUHÝ DEN

Program začíná v 9:00 a končí ve 21:00

TŘETÍ DEN

Program začíná v 9:00 a končí ve 12:30.

SLAVNOSTNÍ PRESENTACE

Odpoledne prvního dne proběhnou slavnostní presentace Vašich projektů.

Kdo budete chtít promítat, budete mít připraveny podmínky. Kdo chcete jen mluvit se svými papíry či vzorky v ruce … též je to možné.

Cílem presentací je poslechnout si příběh řešeného interiéru, kde jste čerpal/a inspiraci, jaké principy byly klíčové apod.

V průběhu presentací budeme bodovat jako ve StarDance … jedna kategorie se jmenuje „Síla nápadu“, druhá „Zajímavost presentace“, třetí „Krása dokumentace“

INTERIÉROVÉ STYLY

Toto téma zahájíme strukturovaným společným přemýšlením o aktuálních interiérových stylech. Jaké mají znaky, odkud berou inspiraci.

Lehce si prolétneme historické styly a ukážeme si, kde se nám minulost potkává s dneškem.

Druhý den dopoledne probereme, jaké stylové znaky mají různé materiály, barvy a vzory.  Protrénujeme si stylovou harmonii a kontrast.

Součástí programu bude té identifikace svého osobního stylu.

MARKETING A ZNAČKA

Nejprve si řekneme, jaké cenové a obchodní strategie používají interiéroví designéři v ČR.

Součástí presentace budou i příklady postupu práce na projektu, včetně úvodní  / seznamovací schůzky.

Situaci v ČR porovnáme se situací v zemích, kde je obor lépe etablován a odvodíme si strategicky vhodné chování do budoucna. Následně se zaměříme na marketing a webovou stránku.

VZTAH S KLIENTEM

Interiérový designér pracuje hodně s psychologií. Musí umět získat respekt i naslouchat. To jsou dvě věci, které občas jdou proti sobě – i když obecně platí, že respekt si u lidí získáme tím, že je my respektujeme je a nasloucháme jim. Někdy je ale třeba se i určitým způsobem vymezit, nenechat se vtahovat do podivných her a úskoků.

Kvalitní vztah s klientem má ten, kdo to s klientem myslí dobře, ale zároveň sebou nenechá „orat“ … umí svá stanoviska obhájit a vysvětlit.

V neposlední řadě je klíčové umět klientovi vysvětlit proces vzniku interiéru … návaznosti kroků … a též je to i schopnost klienta ukočírovat, pokud začne „vlčit“.