Ne každému vyhovuje tak dokonalá sladěnost, jako ji vidíme na obrázku nahoře. Mnoho lidí má rádo více přirozenosti a jakési nahodilosti. Vždy ale platí, že jednotlivé prvky interiéru by spolu měly mít určité vztahy.

Chceme Vás naučit k sobě ladit prvky do zdárných harmonií a kontrastů tak, aby celkový dojem byl příjemný a ladný.

A nezáleží, jestli budete chtít tvořit hravě divoké interiéry nebo barevně krotké.

Program seznamuje s procesem návrhu interiéru, s nabídkou trhu (typy výrobků, cenové úrovně, materiály …) a s principy, které vedou k praktické kráse.

V rámci programu předáváme naše praktické zkušenosti ohledně průběhu kreativního procesu i řízení vztahu s klientem.

Diplomový kurz trvá jeden rok a je vstupní branou do světa interiérové tvorby. Máme zkušenost, že za tuto dobu člověk pozná, zda-li má talent na všechny činnosti, které profese designéra/designérky interiérů zahrnuje.

Možná váháte, jestli máte vlohy pro práci s počítačem. Možná je nemáte, ale to nevadí. Tvorba počítačových vizualizací rozhodně není hlavním předmětem činnosti interiérového designéra, i když se to tak může někdy zdát.

U nás se na profesi návrháře interiérů díváme jako na multifunkčního kreativce střihnutého s dobrým organizátorem a skvělým diplomatem. Jedna věc je interiér vymyslet, druhá věc je jej zrealizovat. Protože klademe velký důraz na realizovatelnost našich i Vašich návrhů, jsou organizační (až bychom řekli „produkční“) dovednosti klíčové.

V rámci programu předáváme naše praktické zkušenosti ohledně průběhu kreativního procesu i řízení vztahu s klientem.

Navrhování interiérů vnímáme jako soubor činností, které zahrnují, jak individuální tvůrčí činnost, tak týmovou spolupráci s dalšími profesemi. Další klíčovou činností je komunikace s klientem a tvorba dokumentace myšlenek a navrhovaných řešení.

V kurzu se naučíte jak základy počítačové vizualizace, tak získáte tipy na efektivní a estetické využití ruční kresby.

Pro vizualizaci myšlenek jsme vyvinuli sadu praktických postupů, jak dosáhnout vysoce výstižných a zároveň estetických výstupů.

Na začátku praxe designér tápe, jak přesvědčit klienty, že pro ně bude přínosem a že nebude dělat velké chyby.

Mnoho našich studentů se převelice trápí tím, že na začátku kariéry nemají žádné fotografie nádherných interiérů, které navrhli a zrealizovali.

Jak jinak marketingově odprezentovat, že „TO umím“?, že „mám nápady“, „že mám přehled o nabídce trhu?“ Samozřejmě je pravda, že lépe se marketing dělá ateliéru, který má 10 let praxe a pěknou řádku povedených realizací.

Ale fotografie nejsou jedinou cestou k sebepresentaci a my Vám pomůžeme s prvními krůčky tak, aby byly úspěšné.

Pokud se vydáte studovat k nám, naučíme Vás konzultativní způsob prodeje Vašich myšlenek. Je 21. století, klienti jsou dnes sebevědomí a mají velký rozhled. Klient je pro designéra partner a chce mít v projektu „své slovo“.

To mnoho designérů uvádí do rozpaků, neumí si poradit s argumentací, neumí spolupracovat. Naše metodika práce se ke spolupráci s klientem staví vstřícně a pomáhá dobře zvládat patové situace.

16 let naší praxe nám dává silné přesvědčení, že moderní doba si žádá designéra, který naslouchá a kooperuje, který není pyšný a nadřazený a který umí pracovat s variantami.

 

Vizualizaci budoucího interiéru lze zpracovat mnoha různými cestami. Na pomyslném technologickém vrcholku stojí fotorealistické 3D pohledy do místnosti, které lze stěží rozeznat od skutečné fotografie.

Nám se pro práci s klienty osvědčil program Sketch Up. Je lehké se jej naučit, nestojí mnoho peněz, umí skicnout cokoliv si umaneme.

V rámci Diplomového kurzu se s Vámi podělíme o naše triky a tipy, jak ze Sketch Upu „vytáhnout“ takové obrázky, které Vám nejlépe pomohou při komunikaci a „ladění“ se s klienty. S renderovacím programem Podium pak z něj též „vytáhnete“ realistické „skorofotky“ se stíny, lesky a maty.

Navrhování interiérů vnímáme jako soubor činností, které zahrnují, jak individuální tvůrčí činnost, tak týmovou spolupráci s dalšími profesemi. Další klíčovou činností je komunikace s klientem a tvorba dokumentace myšlenek a navrhovaných řešení.

V rámci programu získáte jak základy počítačové vizualizace, tak tipy na efektivní a estetické využití ruční kresby.

Pro vizualizaci myšlenek jsme vyvinuli sadu praktických postupů, jak dosáhnout vysoce výstižných a zároveň estetických výstupů.

Spojení praktičnosti, pohodlnosti a sofistikované estetiky je pro nás hlavním smyslem práce interiérového designéra.

Diplomový kurz je koncipován jako ucelená příprava na profesi Designér/ka interiérů. Připravíme Vás na zahájení podnikání pod vlastní značkou.

Váš závěrečný projekt bude důkazem, že umíte navrhnout funkční a estetický interiér a též své myšlenky dokonale výtvarně ztvárnit.

Pro zahájení Vašeho podnikání Vás vybavíme metodikou pro řízení průběhu zakázky a též i návodem, jak svou práci nacenit, i jak napsat kvalitní nabídku.

Společně budeme objevovat Vaše názory a přesvědčení ve vztahu k definici „spokojeného bydlení“ a budeme je přetavovat do Vašeho sebepojetí.

Naše kurzy jsou o opravdovosti a autenticitě. Žádné „navrch huj a vespod fuj“. Silně věříme, že kvalitní interiér nestojí na předstírání drahých materiálů pomocí levných náhražek, které se budou snažit zmást návštěvu, aby uvěřila, že jsme rodina dubajského šejka.

Též nevěříme ve vyplýtvání rozpočtu na dva snadno rozpoznatelné kousky profláklého značkového zboží z výprodeje – pod heslem: „Ať se mám čím chlubit“. Tvoříme interiéry, které si nehrají na to, co nejsou a jsou hrdě samy sebou.

Mnoho lidí přistupuje k tvorbě interiéru tak, že vymýšlí, kde sehnat levně věci, které působí draze. Třeba Westwing je takových věcí plný. Na fotografii člověk rozdíl od slušného výrobku nepozná, takže snadno zakoupí na žluto natřené kovové nožičky v představě, že budou mít mosazný (luxusní) charakter. Designér by měl mít své osvědčené zdroje slušných řešení za dobrou cenu a neměl by spatřovat svou roli v „lovení“ laciných wow efektních aušusů na e-shopech.

Další věc, kterou se snažíme prosazovat, je neutrácet za „předvádivé“ značkové kusy, aby pak nezbyly peníze na ucelenost a komplexitu zbytku interiéru. Příklad: nekupujte si postel Hastens ve výprodeji, abyste pak museli shánět pohovku za 19 000 Kč, protože Vám to vykrvácelo rozpočet. Tahle disharmonie mezi povahou jednotlivých prvků, to není chytré a šmrncovní doplňování levnějších a dražších kousků (což je určitě hlavní hodnota, kterou designér přináší klientům), to je „vyplácání peněz na show jednotlivostí “ a to nám přijde škoda, protože ty peníze budou pak chybět jinde a celkově bude interiér působit nevyrovnaně.

Naše kurzy Vás naučí opravdovosti a autenticitě. Žádné „navrch huj a vespod fuj“.

Pevně věříme, že kvalitní interiér nestojí na předstírání drahých materiálů pomocí levných náhražek, které se budou snažit zmást návštěvu, aby uvěřila, že jsme rodina dubajského šejka.

Též nevěříme ve vyplýtvání rozpočtu na dva snadno rozpoznatelné kousky profláklého značkového zboží z výprodeje – pod heslem: „Ať se mám čím chlubit“.

Tvoříme interiéry, které si nehrají na to, co nejsou a jsou hrdě samy sebou.

Mnoho lidí přistupuje k tvorbě interiéru tak, že vymýšlí, kde sehnat levně věci, které působí draze. Třeba Westwing je takových věcí plný. Na fotografii člověk rozdíl od slušného výrobku nepozná, takže snadno zakoupí na žluto natřené kovové nožičky v představě, že budou mít mosazný (luxusní) charakter. Designér by měl mít své osvědčené zdroje slušných řešení za dobrou cenu a neměl by spatřovat svou roli v „lovení“ laciných wow efektních aušusů na e-shopech.

Další věc, kterou se snažíme prosazovat, je neutrácet za „předvádivé“ značkové kusy, aby pak nezbyly peníze na ucelenost a komplexitu zbytku interiéru. Příklad: nekupujte si postel Hastens ve výprodeji, abyste pak museli shánět pohovku za 19 000 Kč, protože Vám to vykrvácelo rozpočet. Tahle disharmonie mezi povahou jednotlivých prvků, to není chytré a šmrncovní doplňování levnějších a dražších kousků (což je určitě hlavní hodnota, kterou designér přináší klientům), to je „vyplácání peněz na show jednotlivostí “ a to nám přijde škoda, protože ty peníze budou pak chybět jinde a celkově bude interiér působit nevyrovnaně.

4. 6. 2022

Na prvním dnu jsme probrali začátek zakázky, jak postupovat, když designéra osloví zákazník, zda jezdit na první schůzku zdarma, kdy poslat první fakturu apod. Ukázali jsme si model ve Sketch Upu a jaké z něj „vytáhnout“ výstupy pro presentaci klientovi. Též jsme si ukázali návrh kuchyňky pro paní Melicharovou z výukového videa o začátcích zakázek.

Odpoledne jsme probrali identifikaci stylu klienta (jak se ptát, co zjišťovat) a na závěr dne jsme si zpracovali koláž zobrazující osobní styl.

2. - 3. 7. 2022

Druhé setkání kurzu je věnováno formulaci funkčních a stylových požadavků na interiér. Budeme společně hledat vztah mezi životním stylem obyvatel interiéru a zadáním pro projekt.

Probereme otázky pro úvodní rozhovor s klientem i seznam potřebných podkladů pro zpracování projektu.

Půl dne budeme věnovat definici aktuálně módních stylů interiérů.

Dále se zaměříme na prostorové úvahy na startu projektu. Projdeme si ergonomické zásady, zásady pro zónování, zásady pro modelaci prostoru.

Příprava na třetí soustředění bude spočívat v rozmyšlení prostorového uspořádání zadané místnosti … ložnice … která se bude vizualizovat v rámci výuky práce v programu Sketch Up na třetím soustředění. Naučíme se pracovat v měřítku a črtat ve správných proporcích.

29. - 31. 7. 2022

Třetí setkání kurzu je věnováno zejména výuce práce v programu Sketch Up. Součástí školného studentská licence programu za přibližně 1 600 Kč (roční licence v plné profi vybavenosti), notebook je třeba mít svůj. Parametry pro notebook Vám rádi sdělíme v rámci přihlašovací korespondence, v zásadě platí, že herní počítač (vyspělejší grafické funkce) od firmy Dell v hodnotě přibližně 33 000 Kč je vyhovující i pro render v programu Podium.

První den se seznámíme s prostředím softwaru a naučíme se tvořit půdorys i 3D místnost se stavebními otvory. Odpoledne se pak budeme věnovat ukázkám výstupů designéra v různých fázích projektu … co se předkládá klientům a proč. Samozřejmě, že se dotkneme i počítačových vizualizací a rozboru náročnosti jejich zpracování.

Druhý den se naučíme stahovat předmět z knihovny a modelovat i své vlastní. Odpoledne budeme trénovat barevné cítění a rozeznávání barevných nuancí, aby Vaše práce s barvou v modelu byla co nejlepší.

Třetí den se zaměříme na „oblékání“ textur … dřevěná podlaha, tapeta na stěně, materiál jídelního stolu, barva pohovky … Odpoledne si i zkusíte ruční kresbu a kolorování. Též budeme trénovat kresbu kuchyňského ostrůvku ve 3D.

Samostatná příprava v mezidobí bude spočívat v tréninku práce se Sketch Upem a kdo zjistí, že to není „jeho šálek kávy“ a chce se spíše věnovat ruční kresbě, zaměří se spíše na kresebnou práci. Pro obě oblasti rozvoje obdržíte detailní zadání úkolů a je jen na vás čemu se budete chtít věnovat.

10. - 11. 9. 2022

Čtvrté soustředění je dvoudenní a je určeno opakování práce v programu Sketch Up a prohlubení Vaší kresebné dovednosti.

Podíváme se na vaše práce z mezidobí a s každým si řekneme, co bude třeba dále trénovat (a jakou formou), aby byl dobře připraven na závěrečný projekt.

V mezidobí do pátého soustředění Vás požádáme o zpracování vize stylu interiéru pomocí inspiračních fotografií.

Na závěr setkání obdržíte papírovou cvičebnici na domácí trénink kresby a doporučíme Vám, jaké fixy a další pomůcky si zakoupit, abyste neplýtvali penězi na zbytečnosti a přitom se dobře vybavili pro profi kresebnou práci. Jedná se o investici do 1 000 Kč.

7. - 9. 10. 2022

Tento trojden je věnován seznámení s materiály … podlahy, stěny, nábytek na míru (zejména kuchyně, dětské pokoje, předsíňové stěny, šatní skříně a knihovny), stínění oken. Součástí programu jsou i drobná cvičení na odhad ceny řešení, výpočet spotřeby, orientace v tržní nabídce a cenové porovnání materiálů. V rámci trojdne si i rozdáme mnoho „papírových“ příkladů výstupů designéra, které specifikují volbu a užití daných materiálů.

Příprava na další soustředění bude spočívat ve vypracování série drobných cvičení, která prokáží, že se v nabídce zboží pro interiér orientujete.

5. - 6. 11. 2022

Na tomto soustředění otevřeme otázku estetických principů, které umožní dosáhnout příjemného a ladného interiéru.  Probereme barevnou nauku, kompozici, ladění dekorů (včetně dřevodekorů) a staletími prověřené optické triky architektů.

V mezidobí budete zpracovávat několik drobných cvičení … budou zaměřená na kompozici, na ladění barev a dřevodekorů a na rozhodování se o vhodných „optických hmatech“ pro zadané problémové situace.

3. 12. 2022

Toto soustředění je tréninkové … budeme probírat Vaše domácí úkoly a diskutovat o nich. Následně si uděláme další cvičení na stejná témata společně.

Na mezidobí budete mít zadán tento úkol: Pro interiér, jehož půdorys i pohledy na stěny obdržíte … vyberte svítidla a určete jejich umístění. Navigaci, kam a po čem se dívat od nás obdržíte.  

21. 1. 2023

Na tomto soustředění probereme otázku osvětlení interiérů … fyzikální veličiny, nabídku trhu, způsob zakreslení volby designéra do návrhu.

V mezidobí budeme rádi, pokud si zpracujete cvičení, která Vám rozdáme … volba svítidel do konkrétních situací.

18. 2. 2023

Na úvod soustředění se podíváme na Vaše domácí úkoly a následně se budeme věnovat výkladu ohledně stínění a dekorování oken.

V mezidobí budeme rádi, pokud si zpracujete cvičení, která Vám rozdáme … volba řešení pro konkrétní okna v konkrétních prostorách.

11. 3. 2023

Toto školní setkání je věnováno navrhování kuchyně a koupelny – dvou nejvíce technicky náročných prostor.  Budeme se věnovat elektřině, vodě, typických rozměrům sanity a spotřebičů, potřebě větracích mřížek v kuchyni, řešení rohů a v neposlední řadě kladečskému plánu pro koupelnu, jsou-li její stěny a podlaha řešeny keramikou.

V mezidobí budeme rádi, pokud si zpracujete cvičení, která Vám rozdáme … navržení kladečského plánu koupelny a identifikace chyb v návrhu kuchyně.

1. 4. 2023

V tento den se zaměříme na základní členění interiérových stylů …. znaky klasiky, znaky modernity, co je to trend a jak se liší od módy … Lehce zabrousíme do historických stylů  popíšeme si, kde se nám některé jejich projevy vrací do dneška.

V mezidobí budeme rádi, pokud si zpracujete cvičení, která Vám rozdáme … stylové zařazení a kombinace interiérových předmětů.

28. - 30. 4. 2023

Toto je poslední společné školní setkání. Zaměříme se na dvě témata:

 a) prohloubení Vašich znalostí ve vztahu k interiérovým stylům … ladění prvků v interiéru pomocí harmonie či kontrastu.

 b) podnikatelské otázky jako jsou ceny, typy klientů, typy projektů, typická časová náročnost, typický výdělek, jak na provize, jak vybírat truhláře či jiného dodavatele …

 Pro odlehčení budeme též zpracovávat barevně materiálové schéma pro interiér dle losovaného zadání.

Odpoledne druhého dne budeme věnovat zadání Vašeho závěrečného projektu – zejména si ukážeme, jaké dokumenty bude třeba zpracovat.

Řádný termín na odevzdání závěrečného projektu je 27. a 28. května 2023. Náhradní termín je pak 10. června 2023.