Ne každému vyhovuje tak dokonalá sladěnost, jako ji vidíme na obrázku nahoře. Mnoho lidí má rádo více přirozenosti a jakési nahodilosti. Vždy ale platí, že jednotlivé prvky interiéru by spolu měly mít určité vztahy.

Chceme Vás naučit k sobě ladit prvky do zdárných harmonií a kontrastů tak, aby celkový dojem byl příjemný a ladný.

A nezáleží, jestli budete chtít tvořit hravě divoké interiéry nebo barevně krotké.

Program seznamuje s procesem návrhu interiéru, s nabídkou trhu (typy výrobků, cenové úrovně, materiály …) a s principy, které vedou k praktické kráse.

V rámci programu předáváme naše praktické zkušenosti ohledně průběhu kreativního procesu i řízení vztahu s klientem.

Diplomový kurz trvá jeden rok a je vstupní branou do světa interiérové tvorby. Máme zkušenost, že za tuto dobu člověk pozná, zda-li má talent na všechny činnosti, které profese designéra/designérky interiérů zahrnuje.

Možná váháte, jestli máte vlohy pro práci s počítačem. Možná je nemáte, ale to nevadí. Tvorba počítačových vizualizací rozhodně není hlavním předmětem činnosti interiérového designéra, i když se to tak může někdy zdát.

U nás se na profesi návrháře interiérů díváme jako na multifunkčního kreativce střihnutého s dobrým organizátorem a skvělým diplomatem. Jedna věc je interiér vymyslet, druhá věc je jej zrealizovat. Protože klademe velký důraz na realizovatelnost našich i Vašich návrhů, jsou organizační (až bychom řekli „produkční“) dovednosti klíčové.

V rámci programu předáváme naše praktické zkušenosti ohledně průběhu kreativního procesu i řízení vztahu s klientem.

Navrhování interiérů vnímáme jako soubor činností, které zahrnují, jak individuální tvůrčí činnost, tak týmovou spolupráci s dalšími profesemi. Další klíčovou činností je komunikace s klientem a tvorba dokumentace myšlenek a navrhovaných řešení.

V kurzu se naučíte jak základy počítačové vizualizace, tak získáte tipy na efektivní a estetické využití ruční kresby.

Pro vizualizaci myšlenek jsme vyvinuli sadu praktických postupů, jak dosáhnout vysoce výstižných a zároveň estetických výstupů.

Na začátku praxe designér tápe, jak přesvědčit klienty, že pro ně bude přínosem a že nebude dělat velké chyby.

Mnoho našich studentů se převelice trápí tím, že na začátku kariéry nemají žádné fotografie nádherných interiérů, které navrhli a zrealizovali.

Jak jinak marketingově odprezentovat, že „TO umím“?, že „mám nápady“, „že mám přehled o nabídce trhu?“ Samozřejmě je pravda, že lépe se marketing dělá ateliéru, který má 10 let praxe a pěknou řádku povedených realizací.

Ale fotografie nejsou jedinou cestou k sebepresentaci a my Vám pomůžeme s prvními krůčky tak, aby byly úspěšné.

Pokud se vydáte studovat k nám, naučíme Vás konzultativní způsob prodeje Vašich myšlenek. Je 21. století, klienti jsou dnes sebevědomí a mají velký rozhled. Klient je pro designéra partner a chce mít v projektu „své slovo“.

To mnoho designérů uvádí do rozpaků, neumí si poradit s argumentací, neumí spolupracovat. Naše metodika práce se ke spolupráci s klientem staví vstřícně a pomáhá dobře zvládat patové situace.

16 let naší praxe nám dává silné přesvědčení, že moderní doba si žádá designéra, který naslouchá a kooperuje, který není pyšný a nadřazený a který umí pracovat s variantami.

 

Vizualizaci budoucího interiéru lze zpracovat mnoha různými cestami. Na pomyslném technologickém vrcholku stojí fotorealistické 3D pohledy do místnosti, které lze stěží rozeznat od skutečné fotografie.

Nám se pro práci s klienty osvědčil program Sketch Up. Je lehké se jej naučit, nestojí mnoho peněz, umí skicnout cokoliv si umaneme.

V rámci Diplomového kurzu se s Vámi podělíme o naše triky a tipy, jak ze Sketch Upu „vytáhnout“ takové obrázky, které Vám nejlépe pomohou při komunikaci a „ladění“ se s klienty. S renderovacím programem Podium pak z něj též „vytáhnete“ realistické „skorofotky“ se stíny, lesky a maty.

Navrhování interiérů vnímáme jako soubor činností, které zahrnují, jak individuální tvůrčí činnost, tak týmovou spolupráci s dalšími profesemi. Další klíčovou činností je komunikace s klientem a tvorba dokumentace myšlenek a navrhovaných řešení.

V rámci programu získáte jak základy počítačové vizualizace, tak tipy na efektivní a estetické využití ruční kresby.

Pro vizualizaci myšlenek jsme vyvinuli sadu praktických postupů, jak dosáhnout vysoce výstižných a zároveň estetických výstupů.

Spojení praktičnosti, pohodlnosti a sofistikované estetiky je pro nás hlavním smyslem práce interiérového designéra.

Diplomový kurz je koncipován jako ucelená příprava na profesi Designér/ka interiérů. Připravíme Vás na zahájení podnikání pod vlastní značkou.

Váš závěrečný projekt bude důkazem, že umíte navrhnout funkční a estetický interiér a též své myšlenky dokonale výtvarně ztvárnit.

Pro zahájení Vašeho podnikání Vás vybavíme metodikou pro řízení průběhu zakázky a též i návodem, jak svou práci nacenit, i jak napsat kvalitní nabídku.

Společně budeme objevovat Vaše názory a přesvědčení ve vztahu k definici „spokojeného bydlení“ a budeme je přetavovat do Vašeho sebepojetí.

Naše kurzy Vás naučí opravdovosti a autenticitě. Žádné „navrch huj a vespod fuj“.

Pevně věříme, že kvalitní interiér nestojí na předstírání drahých materiálů pomocí levných náhražek, které se budou snažit zmást návštěvu, aby uvěřila, že jsme rodina dubajského šejka.

Též nevěříme ve vyplýtvání rozpočtu na dva snadno rozpoznatelné kousky profláklého značkového zboží z výprodeje – pod heslem: „Ať se mám čím chlubit“.

Tvoříme interiéry, které si nehrají na to, co nejsou a jsou hrdě samy sebou.

Mnoho lidí přistupuje k tvorbě interiéru tak, že vymýšlí, kde sehnat levně věci, které působí draze. Třeba Westwing je takových věcí plný. Na fotografii člověk rozdíl od slušného výrobku nepozná, takže snadno zakoupí na žluto natřené kovové nožičky v představě, že budou mít mosazný (luxusní) charakter. Designér by měl mít své osvědčené zdroje slušných řešení za dobrou cenu a neměl by spatřovat svou roli v „lovení“ laciných wow efektních aušusů na e-shopech.

Další věc, kterou se snažíme prosazovat, je neutrácet za „předvádivé“ značkové kusy, aby pak nezbyly peníze na ucelenost a komplexitu zbytku interiéru. Příklad: nekupujte si postel Hastens ve výprodeji, abyste pak museli shánět pohovku za 19 000 Kč, protože Vám to vykrvácelo rozpočet. Tahle disharmonie mezi povahou jednotlivých prvků, to není chytré a šmrncovní doplňování levnějších a dražších kousků (což je určitě hlavní hodnota, kterou designér přináší klientům), to je „vyplácání peněz na show jednotlivostí “ a to nám přijde škoda, protože ty peníze budou pak chybět jinde a celkově bude interiér působit nevyrovnaně.

Rozpis individuálních začátků studia

4. června 2022 s Markétou Koutskou

Na prvním dnu jsme v reakci na zájem Markéty probrali začátek zakázky, jak postupovat, když designéra osloví zákazník, zda jezdit na první schůzku zdarma, kdy poslat první fakturu apod. Ukázali jsme si i model ve Sketch Upu a jaké z něj „vytáhnout“ výstupy pro presentaci klientovi. Též jsme si ukázali návrh kuchyňky pro paní Melicharovou z výukového videa o začátcích zakázek. Odpoledne jsme pak probrali identifikaci stylu klienta (jak se ptát, co zjišťovat) a na závěr dne jsme si zpracovali koláž zobrazující osobní styl.

 

2. a 3. července 2022 s Markétou Koutskou

Na začátku dvoudne jsme probrali domácí úkol – zamyšlení se nad typem zakázek, typem zákazníků a cenové úrovni svých projektů … „Chci pracovat s exkluzivními produkty a cílit na klienty, kteří si mohou dovolit nadstandardní kvalitu a oceňují krásu natolik, že jim stojí za vyšší cenu? Nebo půjdu na řešení, která lze ufinancovat z běžného příjmu? Budu pracovat s laminem a nebo je pro mě lamino příliš falešný a laciný materiál? Chci se presentovat více jako výjimečný umělec s někdy až ztřeštěnými nápady a nebo spíš umírněný, spolehlivý profesionál v oboru služeb?“

Následně jsme probrali otázky pro úvodní interview klienta … funkční požadavky, cenová úroveň projektu, míra zásahů … Souběžně s tímto tématem jsme se dotkli otázky, zda sdělovat cenu projektu dopředu, kdy posílat první fakturu apod.

Po obědě jsme trénovali črtání v proporcích a odhad rozměrů půdorysu z nekótovaného plánku (na příkladu koupelny). Bylo to naše první setkání s měřítkem a poměrovým pravítkem.

Den jsme zakončili debatou o cenových hladinách projektů a zařizovacích předmětů na příkladech praxe různých českých i zahraničních designérů.

Druhý den jsme probrali ergonomii a modelování prostoru. Se znalostí zónování a komunikačních tras jsme se společně zamysleli nad řešením místnosti na Zderaze.  Následně jsme přešli na přemítání o způsobech definice interiérových stylů.

 

25. a 26. července 2022 s Natálií Kubešovou

První den jsme se věnovali ergonomii a prvnímu setkání s měřítkem a půdorysem (koupelna Krocínka). Druhý den jsme si prošli modelování prostoru a že dnes je moderní scelování stěn. Též jme si ukázali, jak pracovat s inspiračními obrázky pro prostorová řešení. Pro zopakování práce s měřítkem a aplikaci modelačních poznatků jsme se společně zamýšleli nad dispozicí místnosti 5,5 x 10, 5 metru. Na závěr dne  jsme se pobavili o tom, jak definovat a nahlížet interiérové styly … že jsou o nějakých barvách, o nějakých tvarech a nějakých materiálech a mají nějakou náladu.

 

18. srpna 2022 s Natálií Kubešovou

Ve třetím individuálním dnu se budeme s Natálií věnovat postupu zakázky … úvodní schůzka, sdělování ceny, definice zadání, první fakturace, vzhled prezentace v různých fázích zakázky. Budeme se též věnovat zamyšlení se nad typem zakázek, typem zákazníků a cenové úrovni svých projektů … „Chci pracovat s exkluzivními produkty a cílit na klienty, kteří si mohou dovolit nadstandardní kvalitu a oceňují krásu natolik, že jim stojí za vyšší cenu? Nebo půjdu na řešení, která lze ufinancovat z běžného příjmu? Budu pracovat s laminem a nebo je pro mě lamino příliš falešný a laciný materiál? Chci se presentovat více jako výjimečný umělec s někdy až ztřeštěnými nápady a nebo spíš umírněný, spolehlivý profesionál v oboru služeb?“  Na závěr dne si probereme otázky pro úvodní interview klienta … funkční požadavky, cenová úroveň projektu, míra zásahů.

29. - 31. 7. 2022

Toto setkání bylo věnováno především výuce práce v programu Sketch Up.

V pátek ráno jsme se podívali na Markétino řešení koupelny Na Krocínce a řešení Londýnského pojetí Zderazi. Cvičení sloužila jako trénink ergonomických čísel v půdorysu.

Následně jsme přešli na Sketch Up … seznámení s prostředím softwaru … pohyb v prostoru, osy, zkoušely jsme čáry, tah/tlak, kroucení, otáčení, posun.

První den jsme zakončili tréninkem interview s klientem … jak se ptát, jak vést inteligentní, empatický a příjemný rozhovor. Na základě poznatků z rozhovoru jsme tvořili obrazový záznam tušeného stylu klienta.

Druhý den jsme pokračovali ve Sketch Upu … trénovali jsme na čáry v přesném rozměru a naměřování pozic pomocí pomocných čar. Též jsme si vytvořili model koupelny Na Krocínce … podlaha, stěny, otvory, okna, dveře. Po obědě  se ještě chvíli sketchupovalo a pak jsme si vysvětlili rozdíl práce v SU na papíře tužkou +  jsme si ukázali, jak vypadá kombinace kresby rukou a výstupu z SU. Trénovali jsme copicování půdorysu z SU (placičku).

V neděli jsme zahájili den vybavováním koupelny podle Markétina návrhu … a přitom jsme si vysvětlili rozdíl mezi skupinou a komponentou. Poté jsme probírali, že v SU se jen překresluje, co vzniklo na papíře … a tedy, že pokud chceme začít dávat umyvadla na stěnu, tak jí musíme mít rozměrově a předmětově promyšlenou … tudíž jsme ji ve 2D nakreslili a vznikl tak podklad pro vytvoření vlastní skříňky, kterou jsme pak vymodelovali. Následně se vložila umyvadla. Zbytek – zařízení celé koupelny je za domácí úkol … zatím bez textur/barev a ještě je třeba si najít dlažbu a obklady, které tam příště nasajeme.

11. 9. 2022

Tento den jsme věnovali zejména výuce práce s programem Sketch Up a porozumění formám zobrazení ve 2D vs. 3D. Zopakovali jsme si též základy práce se Sketch Upem – vynesení místnosti, stavební otvory.

Následně jsme vymodelovali kuchyňskou skříňku, zopakovali postup pro úpravu velikosti a násobné kopírování.

Poté jsme se věnovali práci s texturami … vlastními – staženými z internetu  – Egger na skříňky, podlaha, tapeta a ukázali jsme si, jak se dají otáčet vzory a jak nastavit velikost vzoru.

Do kuchyňské desky, kterou jsme též otexturovali, jsme si zasadili dřez a varnou desku.

Na závěr dne jsme si odpočinuli u copicování  3D scén. Přitom jsme probrali, jak SU model připravit k copicování nebo pak k renderu … že to jsou dvě úplně jiné cesty a podoby modelu.

Pro mezidobí Vás poprosíme o dvě věci – otexturování modelu koupelny a dokončení modelu apartmánu.

1. 10. 2022

Tento den byl věnován nácviku ruční kresby a to takové té akční, nedokonalé a přesto profesionálně působící. Kreslili jsme jak ve 2D, tak ve 3D. Seznámili jsme se s izometrických zobrazením a i logikou konstrukce jednobodové perspektivy.

7. - 9. 10. 2022

V pátek dopoledne jsme se podívali na Vaši otexturovanou koupelnu a dokončený apartmán. Následně jsme se věnovali tréninku textur a scén ve 3D. Cílem bylo naučit se vytvořit různé typy zobrazení pro různé potřeby presentace pro klienta.

V sobotu dopoledne jsme se pak věnovali ukázkám výstupů designéra v různých fázích projektu … co se předkládá klientům a proč.

Odpoledne jsme přešli na výklad k podlahám.

V neděli dopoledne jsme téma podlah dokončili a poté jsme se zaměřili na téma „řešení stěn“, probereme i téma „kladečský plán“. Součástí programu byla i drobná cvičení na odhad ceny řešení, výpočet spotřeby, orientace v tržní nabídce. Věnovali jsme se i výpočtu spotřeby tapet – proč to umět a jak na to jít.

Příprava na další soustředění spočívá ve vyplnění papírové cvičebnice na domácí trénink kresby a doporučíme Vám, jaké fixy a další pomůcky si zakoupit, abyste neplýtvali penězi na zbytečnosti a přitom se dobře vybavili pro profi kresebnou práci.

Na setkání 5. listopadu prosím přineste cvičebnici vyplněnou.

5. - 6. 11. 2022

První den ráno jsme věnovali základním úvahám pro konstrukci nábytku na míru. Spoje, kování, typy materiálů … základy konstrukce. Odpoledne jsme se pak podívali na vaše kresebné pokroky ve cvičebnici. Poté jsme si zopakovali základní rozdíly mezi laminem, laminátem, co je to kompakt, co HPL, co je to nosič, že mdf se lakuje a dřevotříska ne, že lamino potřebuje hranu a nelze jej frézovat. Téma si prosím projděte na webu ve studentské sekci .. jsou tam videa o úchytkách, o materialitě ve vztahu k nábytku, o pracovních deskách …

Druhý den jsme se zaměřili na otázku osvětlení interiérů … fyzikální veličiny, nabídku trhu, způsob zakreslení volby designéra do návrhu. Na webu ve studentské sekci jsou k tématu opět videa a prosíme projděte si je pečlivě.

3. 12. 2022

Tento den probereme barevnou nauku, budeme trénovat barevné cítění a rozeznávání barevných nuancí, aby Vaše práce s barvou ve Vašem Sketch Up modelu byla co nejlepší. Pro odlehčení budeme též zpracovávat barevně materiálové schéma pro interiér dle losovaného zadání.

V mezidobí do 21. ledna  Vás požádáme o zpracování balíku domácí práce … samozřejmě stačí (a stihnete to hravě), když na to „skočíte“ až po vánocích:

 

 1. zpracování vize stylu interiéru pomocí inspiračních fotografií
 2. drobná cvičení  zaměřená na ladění barev.
 3. výběr podlahových krytin podle odolnosti pro konkrétní specifikaci vzhledu a cenové úrovně
 4. výpočet spotřeby různých tapet (různé opakování vzoru a různý typ návaznosti pruhů) pro konkrétní stěnu
 5. výběr tří cenových úrovní tapet pro konkrétní stylově barevný požadavek
 6. výběr svítidel pro interiér, jehož půdorys i pohledy na stěny obdržíte … vyberte svítidla a určete jejich umístění. Navigaci, kam a po čem se dívat od nás obdržíte.
 7. volba svítidel do konkrétních situací, které obdržíte specifikované
  21. 1. 2023

  Celý den budeme věnovat Vašim cvičením a rekapitulaci probrané látky. Do 18. února vás požádáme o nastudování problematiky stínění a dekorování oken z videí ve studentské sekci našeho webu.

  18. 2. 2023

  Tento den si zpracujeme několik návrhů řešení oken v interiéru, včetně nákresů, výpočtů spotřeby a nákladů.

  11. 3. 2023

  Toto školní setkání je věnováno navrhování kuchyně a koupelny – dvou nejvíce technicky náročných prostor.  Budeme se věnovat elektřině, vodě, typických rozměrům sanity a spotřebičů, potřebě větracích mřížek v kuchyni, řešení rohů.

  V mezidobí budeme rádi, pokud si zpracujete cvičení, která Vám rozdáme … navržení řešení koupelny a identifikace chyb v návrhu kuchyně.

  1. 4. 2023

  Dopoledne se podíváme na Váš návrh koupelny a též i na Vaši identifikaci chyb v řešení kuchyně. Následně v tento den probereme téma kompozice, téma ladění dekorů (včetně dřevodekorů) a staletími prověřené optické triky architektů, ladění prvků v interiéru pomocí harmonie či kontrastu.

  Na konci dne si zadáme několik drobných cvičení … budou zaměřená na kompozici, ladění dřevodekorů a na rozhodování se o vhodných „optických hmatech“ pro zadané problémové situace. Též budeme rádi, když v období do 28. dubna 2023 zpracujete cvičení zaměřené na stylové zařazení a kombinace interiérových předmětů.

  28. - 30. 4. 2023

  První den se nejprve podíváme ba Vaši práci z mezidobí a poté přejdeme na téma historického vývoje interiérových stylů a designu od roku 1900. Tímto tématem budeme pokračovat i druhý den dopoledne. Druhý den odpoledne se pak podíváme na podnikatelské otázky, které jsme probírali už na začátku studia a „postavíme se k nim“ nyní z pohledu nabytých znalostí a zkušeností a usadíme si vhodný náhled na otázky  … jako jsou ceny, typy klientů, typy projektů, typická časová náročnost, typický výdělek, jak na provize, jak vybírat truhláře či jiného dodavatele …

  Třetí den dopoledne se pobavíme o marketingu začínající interiérové designérky a odpoledne třetího dne budeme věnovat zadání Vašeho závěrečného projektu – zejména si ukážeme, jaké dokumenty bude třeba zpracovat.

  Řádný termín na odevzdání závěrečného projektu je 27. či 28. května 2023. Náhradní termín je pak 10. června 2023.