DRUHÝ ROK TŘÍLETÉHO STUDIA

ČTVRTEK

7.

října 2021

PÁTEK

8.

října 2021

Exkurzní den na téma: PODLAHY

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se s hlavními typy podlahových materiálů, požadavky na kvalitu jejich pokládky, šíří vzorů a cenovými relacemi.

Dřevěné podlahy chytnou za srdce

Dnešním trendem jsou buď parkety větších rozměrů či široká prkna s charakterem. Vrstvená dřevěná podlaha seriózní kvality a moderního vzhledu začíná na 1 200 Kč za 1 metr čtvereční (bez pokládky).

Vinyl je nejčastější volba

Mnoho lidí se obává, že dřevěnou podlahu za drahé peníze brzy totálně zničí … rozlitými tekutinami či rovnou tím, že vyteče myčka / autíčkem malého následníka hlavy rodiny / botami tatínka, který se odmítá přezouvat … pak přichází ke slovu vinyl.

Keramika je hvězdná stálice

Keramika dobře vede teplo z podlahového topení, dobře se udržuje, lze ji dezinfikovat, nenasákne barvivo z mokré skvrny. Do obývacího pokoje ji moc nedoporučujeme, přeci jen nežijeme v Itálii … ale v předsíni či koupelně téměř nemá konkurenci.

Koberec má nezastupitelné místo

Mnoho lidí se kobercům vyhýbá, neb se bojí, že zadržují prach a způsobují alergie. Je dobré si uvědomit, že když e dlouho neuklízí , prach s námi je tak jako tak, jen si nesedne do koberce, ale víří ve vzduchu či se válí v chuchvalcích na parketách.

Lité stěrky, korkové podlahy, laminát

Lité stěrky se pužívají stále hojně, patří stále mezi poměrně drahé materiály. Někdy je možné je nahradit barvou na beton, tím se cena sníží. Kormě cementových stěrek existují ještě epoxidové … ty mohou být lesklé.

Laminátové podlahy již zdaleka nejsou tak populární jako tomu bývalo na konci 90. let … v oblibě je předběhl vinyl. Existuje ale skvělá podlaha s korkovou vrstvou, která pruží jako dřevo, umožňuje měkký došlap jako dřevo a může mít různý vzhled.

ČTVRTEK

4.

listopadu 2021

PÁTEK

5.

listopadu 2021

Exkurzní den na téma TAPETY A TEXTIL

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se s nabídkou tapet a dekoračních látek, šíří vzorů a cenovými relacemi.

Tapety papírové, vliesové či vinylové?

Tapety jsou stále velmi módní a praktickou cestou, jak oživit interiér, vnést do něj zajímavost a barvu. Vybírat můžeme z nepřeberného množství vzorů. Od ceny 2 000 Kč za roli je již možné zakoupit skutečně exkluzivní textury a vzory.

Obrazové tapety jako umělecké dílo?

Kromě tapet, kde se vzor v roli pravidelně opakuje, existují i tapety, které vytváří obraz na stěně. Jejich cena je vyšší … stejně jako efekt, který způsobují. Umění v interiéru je takto dostupnější širším vrstvám.

Co to je a k čemu slouží blackout?

Úkolem závěsů je především odstínit světlo z exteriéru … přes den ostré letní slunce, večer a v noci světlo pouličních lamp. Chceme-li dosáhnut, co největší tmy, může se nám hodit výrobek, který nepropustí ani paprsek.

Len je aktuálně vysoce módní

Tradiční záclony s kraječkou jsou již delší dobu na ústupu. A jak se přestáváme bát přírodních materiálů a odkláníme se od silonu, prosazuje se čím dál tím více ležérní vzhled lnu a krása hrubých textur.

Lze si nechat ušít roletu na míru?

Římská roletka je jednou z cest, jak ozdobit a zastínit okno. Doporučujeme ji zejména u oken, pod kterými je radiátor a investor se bojí, že by překrytím radiátoru přišel o výhřevnost … ale chápe, že „násilně zkrácená záclona se již věru nenosí“.

ČTVRTEK

2.

prosince 2021

PÁTEK

3.

prosince 2021

Exkurzní den na téma: KUCHYNĚ

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se s aktuálními trendy v barvách a materiálech a též i s konstrukčními detaily kuchyní. Nezapomeneme ani na spotřebiče.

Dvířka a čela zásuvek

Fóliovaná lesklá dvířka s vyfrézovanými tradičními tvary se dnes již nenosí – to ví už každé malé dítě.

A co je tedy hitem dnešní doby?

Ano – je to mat, na kterém nejsou vidět otisky.

Vhodné materiály pro pracovní desky

Pokud hledáme pracovní desku, která nestojí mnoho, dobře vypadá a i hodně vydrží … pak volíme laminát v tloušťce 38 mm.

Pokud chceme kuchyni exkluzivní, volíme keramiku či různé kompozity.

Jak na kuchyňské kování a úchytky

Duch doby velí … ŽÁDNÉ ÚCHYTKY … NEOHÝBEJTE SE DO SKŘÍNĚK … HORNÍ SKŘÍŇKY SKLÁPĚJME.

Jak toho docílit? Jaké kování si pořídit?

A jsou v kování velké cenové a kvalitativní rozdíly?

Možnostih tvarů ostrůvků a barů

Aktuálně jsou nejoblíbenější ostrůvky minimálně 2 metry, s vařeními dřezem.

Ne každý si je může dovolit … prostorově jsou velmi náročné.

Ale dobře se u nich sedí na polobarové židličce.

Ideální výšky a dosahy v kuchyni

V rámci exkurze si „osaháme“ dostupnost úložných prostor v různých výškách, stejně jako ideální výšky pro umístění pečící trouby.

Vyzkoušíme si i pohodlí, které umožňují zásuvky na moderních pojezdech.

ČTVRTEK

20.

ledna 2022

PÁTEK

21.

ledna 2022

Exkurzní den na téma: KOUPELNY

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se s produkty pro koupelny … obklady, dlažba, sanita, armatury … typy provedení a cenovými relacemi.

Dlažba, stěrky, dřevo?

Na podlahu v koupelně lze dát v dnešní době téměř cokoliv. V rámci této exkurze se budeme věnovat zejména keramice, neb má pro vlhké a na hygienu citlivé místo stále nejvíce plusů.

Všichni víe, že velkoformátová dlažba je dnes velkým hitem. Podíváme se na vztah mezi rozměry a cenou a prohlédneme si i další netypické možnosti řešení.

Též si budeme všímat různých stylů pokládky a vyznění dekoru v ploše.

Keramické obklady

Obklady v koupelně jsou buď vznosně jemné či pastelově hravé. Množství barev a tvarů je skutečně nepřeberné.

Budeme si všímat toho, jak se dnes uvažuje o kombinacích dekorů , listele už dávno odzvonilo a skleněná mozaika již též není „tím pravým ořechovým“ – pokud chceme žít „v duchu doby“.

Vrací se barvy … vedle striktně neutrálních koupelen se začíná vyskytovat čím dál tím více barevných oáz hygieny.

Cenové relace

Při navrhování koupelny je dobré znát typické spotřeby materiálu na typické rozměry … o kolik nám koupelnu prodraží, když si vybereme keramiku za 1 700 Kč na metr místo 700 Kč?

Trendy prvky jsou samozřejmě dražší, než ty více standardní. Kdy stojí za to si připlatit a kdy je lepší pracovat se standardem slušné kvality a „povyskočit si“ jinde?

Naším cílem je vyškolit takové designéry, kteří když modelují řešení … zároveň tuší, zda jsou v „luxusní úrovni“, která žádá nadstandardně velkou peněženku či ne.

Umyvadla, vany …

Samostatně stojící vana je určitě snem mnoha z nás. Stává se symbolem statusu a zhmotněním snu o lepším životě. Z čeho všeho se tyto vany vyrábějí a na co si při výběru dát pozor?

Umyvadlo může být samostatné či určené na desku … nebo se prodává jako integrovaná součást koupelnové skříňky. Probereme rozměry a pozice baterií.

A nesmíme zapomenout na toalety … nás až tak moc nezajímají ty, které umývají, ovívají a zpívají … spíš budeme řešit umístění odtoku a instalaci a úplně nejvíce ROZMĚRY.

Baterie, zástěny …

Baterie jsou další kategorií zboží, která nás v souvislosti s koupelnou zajímá. Podomítková nebo ne? Stojící na desce či přímo na sanitě. A jaký typ baterie k volně stojící vaně? A jak daleko ji umístit?

Sprchové zástěny a vaničky jsou poměrně významnou součástí rozpočtů koupelen a též  silně utvářejí styl místnosti. Všichni vědí, že ve sprchovém koutu nakonec ani vanička být nemusí … ale na co si pak dejme pozor? Na konstrukci odtoku … abychom měli správný spád a správnou izolaci.

ČTVRTEK

17.

února 2022

PÁTEK

18.

února 2022

Exkurzní den na téma: OSVĚTLENÍ

Exkurze probíhají v showroomech v Praze a blízkém okolí.

Cílem je seznámit se jak s typy svítidel, tak s typy světlených zdrojů. Budeme též detailně studovat přívod elektřiny a dělení svítidel podle IP.

LUX

Jakou míru osvětlení potřebujeme pro jaký prostor? Podle čeho se to určuje? LUX je „náš přítel“ … je to veličina, která nám pomůže se ujistit, že na každou činnost budeme mít to správné světlo.

Luxy se počítají na základě více kritérií a je vhodné na to používat program. My se na exkurzi zaměříme na to, jak si při výběru svítidla dopředu rozmyslet, zda bude mít patřičný výkon pro náš účel.

LUMEN

Světlené zdroje mají různou výkonnost … ta se označuje pojmem LUMEN (lm). Když vybíráme „žárovku“, měli bychom si tohoto údaje velmi všímat.  

Například bodové osvětlení má intenzitu velmi různorodou a proto je třeba si dopředu rozmyslet, jakou míru osvětlení chceme a pole toho učit jak počet zdrojů, tak jejich potřebný výkon.

Světelné zdroje s užším úhlem svítí intenzivněji, ale na menší plochu.  Pokud jsou světlené zdroje blízko sebe, jejich výkon se sčítá.

KELVIN

Touto hodnotou se měří teplota chromatičnosti světla … zda je světlo spíše žluté, nebo bílé, nebo do modra. Teplé, útulně žluté světlo je u hodnoty 2 700 K. Bílé světlo vhodné pro aktivitu je u hodnoty kolem 4 000 K.

Pokud bychom „šli“ na hodnoty nad 4 000 K, hrozí nám riziko, že světlo bude působit „jako na pitevně“ a žádné barvě v interiéru to nebude slušet … lidské pleti tedy rozhodně ne.

Povíme si i o zapojování svítidel do okruhů, které zajistí, že pokud potřebujeme v místnosti někdy chladnější světlo a někdy teplejší … nemusíme trpět pohledem na světla různých teplot vedle sebe.

WATT

Pomocí údaje o Wattech se často rozhodujeme o výkonu. Je to proto, že dříve jsme byli zvyklí používat příkon (kolik to žere) jako znak výkonu (kolik to svítí). Mnoho lidí si stále vybavuje, jak moc světla poskytovala žárovka „stovka“ … se spotřebou 100 W.

Technologie LED je mnohem efektivnější, než byla Edisonova žárovka …. zdroje LED jsou též mnohem dražší, než stávala Edisonova žárovka. LEDky dnes vypadají jako žárovky. A ne každá žárovka, která dobře vypadá, též i dostatečně svítí.

VOLT

Téma napětí souvisí s použitím transformátoru a s použitím svítidel v místech, kde je nebezpečí kontaktu elektřiny s vodou.

Například ve stropě nad vanou by měly být svítidla s nižší voltáží. Ačkoliv dnes už tolik nehrozí smrt díky fénu spadlému do vany, je třeba elektřině v koupelně věnovat dostatečnou pozornost.

Pokud použijeme svítidlo s transformátorem do sádrokartonového podhledu, je třeba promyslet, umístění transformátoru.

ČTVRTEK

31.

března 2022

SOBOTA

2.

dubna 2022

Konzultační setkání

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ: 150  minut

ČASOVÉ MOŽNOSTI: 10:00 – 12:30 nebo 14:00 – 16:30

MÍSTO KONÁNÍ: v ateliéru Barbary Venter

Na výběr je jedno z výše uvedených dat … podle toho zda preferujete všední den či víkend

ČTVRTEK

5.

května 2022

SOBOTA

7.

května 2022

Konzultační setkání

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ: 150  minut

ČASOVÉ MOŽNOSTI: 10:00 – 12:30 nebo 14:00 – 16:30

MÍSTO KONÁNÍ: v ateliéru Barbary Venter

Na výběr je jedno z výše uvedených dat … podle toho zda preferujete všední den či víkend

ČTVRTEK

9.

června 2022

SOBOTA

11.

června 2022

Konzultační setkání

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ: 150  minut

ČASOVÉ MOŽNOSTI: 10:00 – 12:30 nebo 14:00 – 16:30

MÍSTO KONÁNÍ: v ateliéru Barbary Venter

Na výběr je jedno z výše uvedených dat … podle toho zda preferujete všední den či víkend

ČTVRTEK

22.

září 2022

SOBOTA

24.

září 2022

Konzultační setkání

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ: 150  minut

ČASOVÉ MOŽNOSTI: 10:00 – 12:30 nebo 14:00 – 16:30

MÍSTO KONÁNÍ: v ateliéru Barbary Venter

Na výběr je jedno z výše uvedených dat … podle toho zda preferujete všední den či víkend